Arne Jones E1299

Skedar, 11 st, silver, bl.a. Gottfried Dubois, Stockholm 1743.

1 sked, gammalsvensk modell med åldermansranka, Gottfried Dubois, Stockholm 1743, längd 20 cm.
1 sked, gammalsvensk modell, Stephan Westerstråhle, Stockholm 1803, längd 22,8 cm.
1 sked, gammalsvensk modell, Wilhelm Smedberg, Karlstad 1789, längd 21 cm.
1 sked, gammalsvensk modell, Lars Bjugg, Jönköping 1796, längd 21,5 cm.
1 sked med fiolskaft, Johan Jacob Ulfsberg, Nyköping 1800, längd 20 cm.
1 sked med mittås och åldermansranka, Petter Julin, Köping 1754, längd 20 cm.
1 sked med mittås, Johan Leffler, Falun 1771, längd 21 cm.
1 sked med fiolskaft, Johan Månsson Wennerwall, Göteborg 1761, längd 21 cm.
1 sked med fiolskaft, Peter Pihl, Västervik 1789, längd 20 cm.
1 sked med fiolskaft, Petter Johan Zetterling, Linköping 1789, längd 20,5 cm.
1 sked, modell "Prins Fredrik", Gustaf Möllenborg, Stockholm 1876, längd 21,5 cm.
Vikt 630 gram.

Åldersrelaterat slitage. Gravyr. Ställvis bucklor, bristningar.

Utropspris
6 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38