Claes Thell

(Sverige, 1943-2019)
Claes Thell
(Sverige, 1943-2019)

Claes Thell, vas signerad och daterad 87

Glaserat stengods, höjd ca 19 cm

Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Claes Thell var en svensk keramiker. Han föddes strax utanför Höganäs, Skåne. Redan i tonåren började Hans Thell att experimentera med keramik och olika glasyrer. Han kom att praktisera vid Höganäsbolagets Metallurgiska Laboratorium där han fick tillfälle att lära sig mer om olika glasyrer. Han hade sin verksamhet i Ödåkra, Skåne. Han arbetade med olika typer av föremål och fokus låg oftast på glasyrens utformning. De sista åren arbetade Thell som lärare på Keramiskt Center i Höganäs. Thell hade separatutställningar bl.a på Östasiatiska Museet, Konsthantverkarna och deltog i många samlingsutställningar.

Utropspris
3 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?