Arne Jones E1299

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

Sebastian Hedengrahn, bordsvitrin, "Fönstergrönska", Firma Svenskt Tenn.

Mahogny, upptill avsmalnande form. Invändig skiva i spegelglas bakom glasdörrar med mässingsknoppar. Brickmärkt. Längd 50,5-59,5, djup 15, höjd 44,5 cm.

Smärre slitage. Nagg. Lös sidovägg i glas.

Modellen formgiven 2014.

Formgivare

Utropspris
6 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23