Sabel, svensk, för officer, 1870-tal.

Böjd klinga. Förgyllt mässingsfäste med genombruten parerplåt dekorerad med lilla riksvapnet. Lejonkappa. Stålbalja. Portopéns tofs. Klingans längd 77,5 cm, total längd 95,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ställvis slitage. Anlupen. Märken. Repor.

Utropspris
250 EUR