Sabel, finsk, m/1927 (fransk m/1822) med balja.

Fäste av mässing, läderbeklädd kavel med metallinning. Stålbalja med koppelring. Klingan bär fransk och finsk gravering. Märkt. Klingans längd ca 79,5 cm, totallängd inkl balja 101,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Ställvis slitage.

Användes i Finland av kavallerimanskapet 1919-1941.

Utropspris
300 EUR