Hermès

(Frankrike, 1837-)
Hermès
(Frankrike, 1837-)

Hermès, scarf, "Carillons d'Hiver".

Siden. Design Christiane Vauzelles, 1981. Ca 90 x 90 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Hermès är ett välkänt modehus som specialiserat sig på lyxartiklar som läder, prêt-à-porter, accessoarer och parfymeri. Förtaget grundades 1837 av fransmannen Thierry Hermès. Hans produktion var till en början främst hästartiklar som träns och sadlar. 1922 började handväskor tillverkas och 1929 släpptes den första klädeskollektionen i Paris. Hermés är kända för den så kallade” Kelly”-väskan, som Grace Kelly gjorde världsberömd på femtiotalet, och ”Birkin”-väskan som Jane Birkin var med och designade. På 1930-talet började företaget tillverka sidenscarves något som gjorde dem världsberömda. Modeföretaget var först med att införa dragkedjan i den franska läderproduktionen. Hermès produkter är alltid handsydda och av hög kvalitet. Modehuset tillverkar inte bara kläder och accessoarer utan även exempelvis silverprodukter och porslin.

Auktionen avslutas
5 dagar 22 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
250 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 30 EUR. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Iris Bäckman
Iris Bäckman
+358 50 525 1219

Placering: Mastokatu 4-6, Wanha Satama / Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsinki / Helsingfors - V3
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?