Madeleine Pyk – en samling F769

Väggpendyl, gustaviansk, 1800-tal.

Bemålad och förgylld. Dekorerad med kolonner, äggstav, flueroner samt krönande urna. Målad urtavla med arabiska siffror. Bredd 42, höjd 74 cm. Pendel finns.

Ej funktionstestad. Ej genomgången. Troligtvis senare målning. Ställvis färgbortfall och vissa skador, en kolonn något lös.

Proveniens

Prästen Jens Thyrie Böggild och grevinnan Polly Charlotte Danneskiold-Samsøe.

Utropspris
2 500 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69