Kista/sideboard, nordisk senrenässans samt renässansstil, 1600-tal samt 1800-tal.

Ek. Äldre framstycke med skuren dekor av stående figurer, troligtvis tre apostlar med bl.a. Petrus. Senare benställning med svarvade detaljer. Bredd 94, djup 48, höjd 77 cm.

Låst. Renoverad. Kompletterad. Omarbetad. Slitage. Torrsprickor. Fläckar. Vissa avslag. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
6 000 SEK