Arne Jones E1299

Carl Fredrik Seeman, dosa, silver, Arboga 1797.

Oval snusdosa med invändig förgyllning. Lock och undersida med ciselerad dekor av stiliserad bladbård samt initial "Jn//". Längd 8, bredd 5 cm. Vikt 70 gram.

Undersida med liten bristning, lock med två små bucklor.

Utropspris
2 500 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71