Arne Jones E1299

Besticksservis, 85 delar, silver, importstämplad K Anderson, Stockholm och Göteborg, bl a 1923

Snäckformad modell.
12 bordsskedar 17,7 cm
12 bordsgafflar 17,3 cm
13 bordsknivar 21,6 cm
11 smörgåsknivar 17,5 cm
12 teskedar 14,2 cm
12 mockaskedar 10,8 cm
12 buljongskedar 13,5 cm
1 såssked 16,5 cm

Total vikt inkl knivblad 2980 gram.

Gravyr. Smärre slitage.

Utropspris
15 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02