Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtölj, Hiort Tuote Puunveisto, 1940-tal.
Fast stoppad klädsel, djuphäftad rygg. Lackade ben. Bredd 65 cm, sitthöjd ca 40 cm, total höjd 96 cm.
Omfattande slitage.