Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Soppslev och skedar med Cronstedts adelsvapen, tot. 16 dlr, silver, Åbo och Helsingfors, 1820-tal - ca 1851.

6 matskedar, längd 22,4 cm, fyra stämplade Olof Robert Lundgren, Åbo 1851, två av Gustaf Lindroos, Helsingfors 1837.
3 dessertskedar, dekor "Musslan", längd 18,5 cm, Wilhelm Fahlström, aktiv 1818-1828 (1835), Helsingfors.
6 teskedar/mindre dessertskedar, längd 14,8 cm, Olof Robert Lundgren Åbo, 1848.
Soppslev, längd 41 cm, bladet 11,5 cm, Fredrik Strömsten, aktiv 1813-1860 i Helsingfors.
Totalvikt 636 g exkl soppsleven med träskaft.

Soppslevens träskaft med skador och slitage. Skedarna med åldersrelaterat slitage.

Utropspris
500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13