Stolar, 6 st, barockstil, 1900-tal.

4+2 stolar i svartmålat trä med genombruten rygg samt lätt svängda, kopplade ben. Fyra stolar med stoppad sits med löstagbar textilklädsel samt kudde. Sitthöjd 46, bredd 50, höjd 99 cm. Två stolar med löstagbar stoppad sits klädd med textil. Sitthöjd 47, bredd 50, höjd 97 cm

Senare bemålad. Ställvis slitage. Renoverade. Lagade i rygg. Torrsprickor. Märken.

Utropspris
3 000 SEK
Linnéa Österberg
Linnéa Österberg
Assisterande specialist konst
+46 (0)739 16 36 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13