Dryckeshorn, horn och silver, Samuel Petterson & Carl Olof Holm, Linköping, Norrköping, 1854-63.

Ett dryckeshorn med monteringar och lock i silver, graverad dekor av bladslingor samt vindruvsklasar med krönande bladknopp. Locket invändigt förgyllt. Locket stämplad Carl Olof Holm, Norrköping, 1854 övriga två monteringar stämplade Samuel Pettersson, Linköping 1863. Höjd ca 32 cm.

Carl Olof Holm, Norrköping 1854

Åldersrelaterat slitage. Ställvis slitage. Märken. Fläckar.

Utropspris
4 000 SEK
Linnéa Österberg
Linnéa Österberg
Assisterande specialist konst
+46 (0)739 16 36 13