Arne Jones E1299

Taklampa, Venini, Murano, 1960/70-tal.

Stomme av mässing, behängd med bärnstensfärgade glasdroppar och prismor. Tre ljuskällor. Total höjd ca 100 cm, diameter 45 cm.

En skadad/limmad glasdroppe. Senare sladd. Ej funktionstestad. Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
350 EUR