Ettore Sottsass

(Italien, 1917-2007)
Ettore Sottsass
(Italien, 1917-2007)

Ettore Sottsass, bokhylla, "Max", Memphis, Italien, efter 1987.

Fågelögonlönn, plastlaminat, akrylplast, terrazzo, två lådor samt barskåp, brickmärkt MEMPHIS MILANO E. SOTTSASS 1987 MADE IN ITALY. Bredd 134 cm, djup 32 cm, höjd 225 cm.

Detta objekt säljs exekutivt på uppdrag av Kronofogdemyndigheten. Observera att reglerna i Distansavtalslagen inte gäller för exekutiva auktioner, vilket innebär att köparen av detta objekt inte kan nyttja ångerrätt enligt punkt 8.1 i Auktionsvillkoren.

Slitage, märken, ställvis stötskador på sockel.

Proveniens

Modellen formgiven 1987.

Formgivare

Utropspris
80 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13