Martin Ålund, "Never never land".
Signerad Martin Ålund och daterad 2009 på bakstycket a tergo. Akvarell, bladstorlek 12,5 x 17,6 cm. Medföljande utställningskatalog.
Ej examinerad ur ram.
Ålund, Martin f. 1967 i Skellefteå. Svensk konstnär. Utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1986-1991. Han är en utpräglad landskapsmålare. Han avbildar en obefolkad natur, men där finns spår av mänsklig aktivitet finns i form av vägar, byggen och rastplatser. Färgen är tunn och texturen nästan obefintlig, nyanserna är grå och grågröna, vilket gör naturintrycket till en abstrakt formvärld. Han avbildar inte landskapet, han bygger det på nytt.