Madeleine Pyk – en samling F769

Luktdosor, 2 st, silver, Skandinavien, 1800-tal.

Hjärtformade med fällbara lock, invändig förgyllning.
Krönt av förgylld krona, stämplad LD, möjligen Levin Dyrkopf, Köpenhamn (1790-1843), höjd 8,2 cm, vikt 21 gram.
Krön med infattat rött glas, stämplad IR, troligen Jacob Christian Ravn, Bergen (1835-?), höjd 6,9 cm, vikt 15 gram.

Bucklor. Smärre bristningar.

Utropspris
3 000 SEK