Madeleine Pyk – en samling F769

Dosor, 6 st, silver, Holland, England

Dosa, Samuel Pemberton, Birmingham 1789, avfasade hörn, locket öppnas med knapp, graverad dekor av mönster och sköldar, på locket monogram, höjd 4,2 cm, vikt 9 gram. (Lockets kanter med bucklor)

Dosa, William Frisbee & Paul Storr, London 1799, invändigt förgylld samt med randdekor, lockets insida med graverat namn "John Sinclair", 6x3,9x1,5 cm, vikt 55 gram.

Parfymdosa/flakong, B&S, Birmingham 1885, cylinderformad med reliefdekor av blommor och fåglar, med vikbart lock, invändigt glaspropp samt förgyllning, locket med monogram, höjd 5 cm, vikt 31 gram.

Dosa, Holland 1853, cylinderformad med randdekor, fällbart lock, löstagbar botten, höjd 4,7 cm, vikt 29 gram.

Dosa, Holland 1858, dekor av bårder och sköldform på livet, höjd 4,5 cm, vikt 15 gram. (Bristningar, bucklor).

Dosa, Holland 1851, dekor av bårder och sköldform på livet, höjd 3,8 cm, vikt 23 gram. (Bristningar/materialbortfall på locket).

.

Utropspris
3 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02