Arne Jones E1299

Osmanie-orden av tredje klass med svärd Turkiet tidigt 1900-tal

Emaljerad metall, originalbox, diameter ca 6 cm

Bruksslitage. Åldersrelaterat slitage. Kompletterad/omändrad

Proveniens

Överstelöjtnant Oscar Nygren

Osmanié-orden var en osmansk orden, instiftad den 4 januari 1862 av sultan Abd ül-Aziz. Orden hade tre klasser från början, och utökades till fyra 1867 och till fem klasser 1893. Orden har upphört sedan Osmanska rikets upplösning 1922 och delas inte längre ut

Utropspris
3 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13