SOCKERSKÅLAR, ett par samt SALTKAR, 6 st, silver, glas, empirestil, Anders Nilsson, Lund, 1918.

Svängd form med uppsvängda handtag, genombruten dekor av vinlöv med druvklasar. Fyrpassformad fotplatta på kulfötter. Båtformade diamantslipade skålar. H 20. Saltkaren med lejonmaskaroner och ringformade handtag. H 7.
Anders Nilsson (1870-1935) stämplade åren 1899-1927 varefter sonen Edvin (Wiwen) Nilsson övertog verksamheten.

Slitage, nagg, lagningar, dekorbortfall. En sockerskål med avbrutet handtag som medföljer.

Utropspris
6 000 SEK