Vägglampa, modell EY 16, Itsu 1900-talets mitt.

Mässing, perforerad skärm. Justerbar. Bär tillverkarens stämpel. Djup 40 cm. Skärmens längd 27 cm. Diameter 13,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Ej funktionstestad. Buckla. Färgbortfall.

Utropspris
300 EUR