Einar Johansen, bordslampa och skål, Söholm stentöj, Bornholm, Danmark, 1900-talets mitt

Stengods. Ljusblåtonad glasering. Märkta. Höjd inklusive lampsockel 39 cm, skålens mått 21 x 13,5 cm.

Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott. Ej funktionstestad.

Utropspris
250 EUR