Bägare, 2 st, silver, Daniel Lundström, Stockholm 1765 och ET, Ekenäs, Finland 1883.

Svensk bägare med graverad rokokodekor och initialer AAD, MAS, vågbandsdekor samt räfflad fot. Höjd 9 cm, diameter 7,5 cm. Vikt 89 g.
Invändigt förgylld, finsk mugg med graverade initialer. Höjd 8,8 cm. Vikt ca 85 g.

Åldersrelaterat slitage. Smärre bucklor i muggen. Buckla i fotringen.

Utropspris
250 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492