Arne Jones E1299

Alice Nordin

(Sverige, 1871-1948)
Alice Nordin
(Sverige, 1871-1948)

Alice Nordin, taklampa, jugend, omkring 1900

Patinerad brons och alabaseter. Dekor av kastanjelöv. För tre ljuskällor. Diameter 58 cm, höjd 82 cm exklusive kedja (+5 cm).

Ej funktionstestad. Något slitage. Alabasterkupan med naturliga inneslutningar och schatteringar, samt märken, repor och smärre nagg.

Tilläggslista

Diameter 58 cm.

Formgivare

Alice Nordin var en svensk skulptör och bildkonstnär född i Stockholm. Hon studerade vid Tekniska skolan, Konstakademien i Stockholm samt på resor till Paris, Rom och Florens. Nordin var med och startade ”Damernas egen Akademi” tillsammans med Selma Lagerlöf. Hon har målat blomsterstilleben men är främst känd som skulptör. Hennes skulpturer föreställer ofta kvinnor och barn inspirerade av den grekisk-romerska skulpturkonsten. Hon skapade främst i gips, brons och marmor. Hon ritade även belysningsarmaturer för Böhlmarks lampfabrik i Stockholm samt arbetade på 1910-talet för Gustavsberg och gjorde skulpturer i parian.

Utropspris
10 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69