Fodral av mahogny. Förtent urtavla av mässing. Romerska siffror. Datumglugg. Två lod och pendel. Bredd 52, djup 26, höjd 221 cm.
Ej genomgången. Delar saknas. Fanerskador. Nyckel finns.
Telefontid: måndag – fredag 9–12
Telefontid: måndag – fredag 10–13