EMILY NONNEN, olja på duk, sign o otydl dat. 1800-talets mitt.

Porträtt av elegant äldre dam med spetsmössa och kamebrosch. 64 x 57.
Nonnen, Emily, 1812-1905, konstnär och författare, syster till
Edward Nonnen.
Familjen Nonnen ägnade sig alla åt måleri, främst porträtt.
Utöver sitt måleri skrev Emilie barn- o ungdomsböcker samt arbetade som översättare. Hon drev även en målarskola i Göteborg.

Krackelyrer, duklagning.

Utropspris
5 000 SEK