Malmö Metallvarufabrik

(Sverige, Grundat 1916)
Malmö Metallvarufabrik
(Sverige, Grundat 1916)

Malmö Metallvarufabrik, taklampa, modell "661", 1930-tal.

Havannafärgad glas kupa med randdekor och stång av patinerad mässing. För tre ljuskällor. Diameter 51, höjd 48 cm.

Ej funktionstestad. Smärre nagg. Vissa anlupna fläckar på metallen.

Avbildad i katalog 1935.

Utropspris
4 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69