Madeleine Pyk – en samling F769

Sylvia Stave

(Sverige, 1908-1994)
Sylvia Stave
(Sverige, 1908-1994)

Sylvia Stave, vas, tenn, CG Hallberg, Stockholm 1933.

Rund form med dekor av horisontella ränder, uppsvängda, bladformade hänklar. Höjd 14 cm.

Smärre slitage. Märken. Bucklor.

Formgivare

Utropspris
4 000 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38