Åke Wasastjerna, fåtöljer, ett par, modell 185, "Minister", Asko 1930-tal.

Valnöt och svart lackerad björk. Fast stoppad svart läderklädsel. Höjd 79 cm, bredd 66 cm, sitthöjd 36 cm.

Senare klädsel. Färgbortfall. Slitage. Nedsutten stoppning.

Möbeln vann andra pris i Askos möbeldesigntävling 1934.

Utropspris
400 EUR