Madeleine Pyk – en samling F769

Otto Schulz

(Tyskland/Sverige, 1882-1970)
Otto Schulz
(Tyskland/Sverige, 1882-1970)

Otto Schulz, stolar, ett par, Boet, Göteborg 1930-tal.

Stoppad rygg och sits med mönstrad textilklädsel. Benställning av ek. Brickmärkta "En Bomöbel". Sitthöjd 46, höjd 96 cm.

Ställvis slitage. Senare klädsel. Torkad stoppning. Förstärkningar, limrester.

Formgivare

Utropspris
4 000 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38