Smycken
160755

PARTI SMYCKEN, 15 delar, guld mest 18 K, sent 1800-tal - sent 1900-tal. Tot ca 39 g.

4 hängen i gult guld bl a med halvädelstenar och pärlor. 2 hängen i vitguld med briljantslipade diamanter, en kedja. 2 broscher med pärla resp grön ädelsten, 1921 resp 1898. Manchettknappar med pärlor och monogram, 1920. 5 par örhängen, bl a med pärlor. H 0,5-3, l broscher 4-7, l kedja 42.

Bruksslitage. Grön sten med nagg.

Utropspris
4 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

146. Estrid Ericson, vas, "Peruanska urnan", modell "A 157", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK