BESTICK, silver 74 delar resp nysilver 94 delar, "Diplomat", GAB, Stockholm 1940-70-tal.

Bestickservis. Silverdelar: 9 bordsgafflar, 10 bordsknivar, 11 bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 8 smörgåsknivar, 2 uppläggningsskedar, såsslev, 10 dessertskedar, 8 kaffeskedar, 2 smörknivar, ostkniv.
Nysilverdelar: 21 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 18 bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 8 smörgåsknivar, 14 fiskgafflar, 14 fiskknivar, såsslev.

Bruksslitage, monogramgravyr på flertalet delar.

Utropspris
9 000 SEK