Skåp, Stockholmsarbete i rokoko, av Christian Linning dä:s art (mästare i Sthlm 1744-1779). 1700-talets senare del.

Fanerat med valnöt, blindträ i ek, lådbottnar i furu.
Beslag och draghandtag i förgylld brons. Består av tre separata delar; Nederdel med fyra lådor. Ovandel med pardörrar och bakomvarande två lådor och hyllinredning. Överst kröndel som kopplar ihop pardörrarna. Bredd 143 cm, djup 52 cm, höjd 220 cm. Två nycklar finns.

Senare beslag. Senare lås. Fanerlagningar. Smärre fanerskador. Smärre skador. Torrsprickor. Nyckel finns.

Proveniens

Släkten Krogius i Helsingfors.

Utropspris
1 400 EUR