Förgylld. Rikt skuret fodral med bl.a. putti och blommor. Emaljerad urtavla med romerska siffror signerad Joh. W Berg Carlstad. Höjd 100, bredd 60 cm. Pendel finns.
Ej genomgången. Ej funktionstestad. Ställvis något dekorbortfall. Smärre skador. Krackelyr. Nyckel finns.