Madeleine Pyk – en samling F769

Vackert bunden svit, med 80 porträttplanscher, 5 vol.

Svenskt Pantheon. 20 häften (allt som utkom).

Stockholm, P. G. Berg, 1832-36. Liten 8:o. 14 x 11 cm. 96; + 96; + 94; + 96; + 96; + 96; + 96; + 96; + 96; + 96; + 96; + 96; + 104; + 120; + 88; + 96; + 128; + 136; + 96; + 96 sid. + 80 litograferade porträttplanscher.

Bunden med alla omslagen i fem fina röda halvfranska band, övre guldsnitt (Gust. Hedberg), inlagorna (mest i början) ngt tummade och nötta inkl. några lagningar, småfläckar m.m. Proveniens troligen Nils Bonnier att döma av sentida noteringen NB i blyerts. Sviten har rimligen funnits som en lätt tilltufsad trave häften tills de bands in 70-80 år senare, nu en jordgubbsröd prydnad i bokhyllan.

.

Utropspris
3 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02