Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Bing & Grøndahl

(Danmark, Född 1853)
Bing & Grøndahl
(Danmark, Född 1853)

Kaffe/teservis, 23 delar, porslin, "Sachsisk blomst", Bing & Grøndahl, Danmark.

Målad blomsterdekor, förgyllda kanter. Bestående av:
Tekanna med lock, höjd 15 cm.
Sockerskål med lock, höjd 10 cm.
Gräddkanna, höjd 9 cm.
12 koppar med fat, fatens diameter ca. 15 cm.
8 koppar med fat, datens diameter 12 cm.

Visst slitage. Två av de mindre faten medföljer. Ett litet fat naggat. En liten kopp med sprickor.

Formgivare

Utropspris
2 500 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13