Mahognyfanerad, rak form med tvärställda hörn, överst låda. Skrivinredning bakom klaff. Tre lådor nederst. Beslag i mässing. L 118, b 56, h 135. Kompletterad. Johan Magnus B. hallrättsmästare i Stockholm 1777-81. Verksam i Norrköping 1793-1803. Nyckel finns.
Senare stenskiva, fanérskador, beslag ej urspr, sprickor.