CHIFFONJÉ. sengustaviansk Johan Magnus Beurling (1777-1803). Brännmärkt IMB.

Mahognyfanerad, rak form med tvärställda hörn, överst låda. Skrivinredning bakom klaff. Tre lådor nederst. Beslag i mässing. L 118, b 56, h 135. Kompletterad. Johan Magnus B. hallrättsmästare i Stockholm 1777-81. Verksam i Norrköping 1793-1803. Nyckel finns.

Senare stenskiva, fanérskador, beslag ej urspr, sprickor.

Utropspris
6 000 SEK