Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
1612543

Rosenthal

(Tyskland, Född 1879)
Rosenthal
(Tyskland, Född 1879)

Glasservis, 39 delar, Rosenthal Studio Line, Tyskland.

Bestående av:
11 rödvinsglas, 21 cm
10 vitvinsglas, 20 cm.
5 ölglas, 18.5 cm.
1 lägre vinglas, 18 cm.
12 dessertvinsglas, 14,5 cm.

Ett dessertvinsglas och två vitvinsglas med nagg. Lite dimmiga och dammiga. Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.

Utropspris
3 000 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13