Madeleine Pyk – en samling F769

Säng, 1900-talets mitt. Gustaviansk stil.

Sängram av skuret, målat och delvis bronserat trä. Gavlarna klädda med tyget "The Brook" från Morris & Co. Rammått: bredd 137 cm, längd 213 cm, höjd 123 cm. Madrass och bäddmadrass från Bed Comfort medföljer. Madrassens storlek är 190 x 120 cm.

Ramen med något slitage och ställvis färgbortfall. Torrsprickor. Madrasser förefaller i gott skick.

Utropspris
5 000 SEK