Madeleine Pyk – en samling F769

Guldsmedsaktiebolaget (GAB)

(Sverige, Grundat 1868)
Guldsmedsaktiebolaget (GAB)
(Sverige, Grundat 1868)

Dryckeskanna, silver, barockstil, GAB, Stockholm 1899.

Slät modell med invändig förgyllning. Fällbart lock med infälld porträttmedaljong föreställande Oscar II i profil. Tre kulfötter. Höjd 14 cm. Vikt 334 gram.

Smärre slitage. Locket går ej att stänga helt.

Utropspris
3 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38