1613872

Ingeborg Lundin

(Sverige, 1921-1992)
Ingeborg Lundin
(Sverige, 1921-1992)

Ingeborg Lundin, glasservis, 34 delar, "Silvia", Orrefors.

Bestående av:
Karaff med propp, 24,5 cm.
2 vinglas, 14,5 cm.
5 dessertvinsglas, 11 cm.
8 starkvinsglas, 9,5 cm.
10 små tumlare, 7 cm.
8 stora tumlare,8 cm.

Enstaka delar med nagg. Smärre slitage. Tejpfläckar på karaffen.

Formgivare

Ingeborg Lundin var en svensk glaskonstnär född i Växjö. Hon utbildade sig på Konstfack i Stockholm. Lundin var knuten till Orrefors glasbruk en lång period, mellan 1947- 1971 och var Orrefors första kvinnliga formgivare. Hon har framför allt ritat konstglas men även bruksglas i en lätt och graciös stil, ibland med en lätt surrealistisk gravyr. Hon är mest känd för sin ikoniska vas ”Äpplet” som ibland kommit att symbolisera 1950-talet, modellen ritades till H55-utställningen i Helsingborg. Ingeborg Lundin förnyande arieltekniken med tidstypiska geometriska motiv och ansiktsvaser i olika färg.

Utropspris
2 500 SEK

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69