Atelier Fauni

(Finland)
Atelier Fauni
(Finland)

Atelier Fauni, Muminfigurer, 7 st.

Mumintrollet, Muminmamman, Muminpappan, Filifjonkan, Misan, Lilla My, Rådd-djuret. Märkta.
Höjd ca 9-20 cm.

Åldersrelaterat slitage, mörknade limrester. Smärre fläckar. Lilla My saknar en knapp.

Formgivare

Atelier Fauni grundades av familjen Kuuskoski år 1952. Företaget tillverkade handgjorda figurer, som inkluderade både Faunis egna trollfigurer och Mumin-figurer. Materialen som användes var läder, konstpäls, filt och andra material. Eftersom produktionen var hantverksbaserad är varje figur unik på grund av variationer i material, färgsättning och detaljer. Under sina mest aktiva år på 1960-talet sysselsatte företaget över 150 personer. Verksamheten upphörde 1971, vilket innebär att alla Fauni-figurer idag är flera decennier gamla, något som ökar både deras samlarvärde och historiska betydelse.

Utropspris
10 000 SEK

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13