Bestickuppsättning, 138 delar, silver, "Musslan", finska tillverkare, 1927-73.

12 matgafflar, längd 17,5 cm
12 matknivar, 20,5 cm, med stålblad
13 matskedar, 20 cm
9 förrättsgafflar, 15 cm
9 förrättsknivar, 19,5 cm, med stålblad
24 förrätts-/ dessertskedar, 16,5-17 cm
10 fruktgafflar, 12,5 cm
6 fruktknivar, 17 cm
28 teskedar, 12,5 cm

4 serveringsskedar, delvis förgyllda, bl.a. syltsked 12,5-19,5 cm,
serveringsgaffel, delvis förgylld, 17 cm
5 olika serveringsgafflar, bl.a. potatisgaffel, 13,5-17,5 cm
smörkniv och ostkniv med stålblad, 19 cm
serveringsgaffel med stålblad, 21 cm
2 ostknappar, diameter 3,5 cm

Vikt 2612 g, exklusive bestick med stålblad.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Monogramgraveringar. Ställvis anlöpningar.

Utropspris
1 700 EUR