Madeleine Pyk – en samling F769
1614309

René Lalique

(Frankrike, 1860-1945)
René Lalique
(Frankrike, 1860-1945)

René Lalique, Vas "Dauphins", signerad tillverkad före 1946

Gjutet glas, signerad i godset, höjd ca 13,5 cm, diameter ca 13,5 cm

Repor undertill.

Formgivare

René Lalique var en fransk juvelerare och glaskonstnär som startade egen verkstad 1885. Runt sekelskiftet bestod hans produktion mest av utsökta smycken i avancerad Art Nouveau. Från omkring 1920 övergick René Lalique till att skapa till glaskonst. Laliques glas är formblåsta med naturalistiskt utformad dekor av växter, kvinnor och djur i en väl avvägd harmoni. Lalique tillverkade förutom konstglas även parfymflaskor, lampor och servisglas. Fabriken är aktiv än idag.

Utropspris
5 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95