Madeleine Pyk – en samling F769

Sockerskål med lock, silver, svenska importstämplar Sam Pettersson, Linköping 1923.

Rund skål på fot och hänklar på sidorna. Hamrad yta. Delvis godronnerad på locket. Höjd 14, 5 cm, längd (inklusive hänklar) 17,5 cm. Vikt ca 235 g.

Lockknopp saknas (ursprungligen i ebenholts), slitage och smärre strödda skrapmärken.

Utropspris
4 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93