Takkrona, sannolikt Frankrike, 1900-tal

Metallstomme med reliefdekor, behängd med prismor och glaspärlor, med dekor av ansiktsmaskaroner och bladslingor, samt korgbotten. För fyra ljuspunkter. Diameter 52, höjd ca 130 cm.

Nagg, senare skruvar, smärre slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
5 000 SEK