Madeleine Pyk – en samling F769

Johannes Andersen

(Danmark, 1903-1997)
Johannes Andersen
(Danmark, 1903-1997)

Johannes Andersen, soffa och fåtölj, "Capri", Trensum, 1900-talets andra hälft

Helstoppad soffa med ljus textilklädsel. Välvd form med lösa dynor i sits. Benställning av kromad metall. Soffans längd ca 255, djup ca 80, sitthöjd 39, höjd 73 cm. Fåtölj: sitthöjd 44, bredd 90, höjd 74 cm

Torkad stoppning. Fläckar. Smutsig. Smärre slitage.

Utropspris
15 000 SEK

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703