Madeleine Pyk – en samling F769

Golvur, 1700/1800-tal.

Golvur, 1700/1800-tal.

Bemålat och skuret trä. Målad urtavla. Daterat 1834 på insidan av dörren. Bredd 70, djup 35, höjd 233 cm. Pendel och lod finns. Huv saknas.

Ej genomgången. Ej funktionstestad. Renoverad och kompletterad. Senare målning och glas. Torrsprickor. Något slitage. Färgbortfall. Delar till huv, inklusive glas, medföljer. Nyckel finns.

Utropspris
1 500 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14