Madeleine Pyk – en samling F769

Spegel, 1800-talets första hälft. Empire.

Ram av mahogny med bronserade detaljer. Tympanonformat krön med infälld dekor av svan med utsträckta vingar. Ramverk med dukatsnitt och äggstavsbårder. Höjd 176, bredd 75 cm.

Åldersrelaterat slitage. Renoverad, senare bronsering. Skador. Lagningar.

Utropspris
3 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38